Nie tylko monety bulionowe, czyli co warto zwiedzić w RPA

To właśnie w Republice Południowej Afryki w 1967 roku światło dzienne ujrzała pierwsza moneta bulionowa. Seria „Krugerrand” bo o niej mowa, szybko zaistniała na inwestycyjnym rynku. RPA jest generalnie bardzo ciekawym krajem, w którym jest naprawdę sporo zasługujących na uwagę miejsc. 

Jedną z najistotniejszych – o ile nie najistotniejszą – postaci dla współczesnej historii RPA jest bez wątpienia Nelson Mandela. Ten polityk, był najbardziej chyba kluczową osobą, biorąc pod uwagę walkę z nieludzkim systemem apartheidu. Zresztą targał on krajem z Czarnego Lądu przez dziesięciolecia. Miejscem w Johannesburgu, które zdecydowanie warto odwiedzić jest właśnie dom Mandeli (oficjalnie znany jako Nelson Mandela National Museum). Powstał on rzecz jasna, by upamiętnić tego jednego z najważniejszych bojowników o prawa człowieka. Nelson Mandela mieszkał w domu, który obecnie jest placówką muzealną, mieszkał w latach 1946-1962. Wędrując po kolejnych pokojach, poznajemy życie tego niewątpliwego bohatera dla wielu obywateli RPA. Lepiej można tym samym zrozumieć jego drogę, jakiej podjął się w swym życiu.  

Kolejnym dużą południowoafrykańską metropolią są Pretoria. To właśnie tam znajduje się pomnik Vorteekera. Ma on na celu upamiętnienie wielu burskich pionierów. W pewnym okresie dziewiętnastego stulecia, wędrowali oni z Kolonii Przylądkowej, której stolicą było Cape Town. Kresem ich wędrówki, często okazywały się różne tereny należące dziś administracyjnie do wielu różnych krajów na obszarze całego Czarnego Lądu. Zresztą to właśnie z Burów, wywodził się Paul Kruger. Jego podobizna znajduje się właśnie na przywołanej we wstępie serii monet. Warto dodać, że naokoło pomnika, zlokalizowany jest także kompleks budynków. Składa się na niego między innymi fort, amfiteatr, a także ogród. Wybierając się więc w tamte rejony, z powodzeniem można spędzić tam kilka ładnych godzin. Jak więc widać, w całym kraju nie brakuje miejsc, dzięki którym wręcz można chłonąć tamtejszą historię. Zważywszy, że z całą pewnością nie jest i nie była ona łatwa, jest to szczególnie warte docenienia. 

Na koniec wypada chyba wspomnieć o nieco mniej naładowanym emocjami aspekcie zwiedzania Republiki Południowej Afryki. Jeśli chcemy dobrze poznać bogactwo tego kraju, dobrze będzie wybrać się do Kapsztadu. Największą atrakcją miasta, będącą zarazem jej symbolem, bezapelacyjnie są Góry Stołowe. Jeśli ktoś lubi tego typu wycieczki, ta forma odkrywania nowych miejsc, wydaje się być idealna. Tym bardziej, że na szczyt góry, dostać można się także przemierzając teren tamtejszego parku narodowego. Góry Stołowe będą idealnym rozwiązaniem turystycznym dla tych, którym Afryka kojarzyć się może właściwie jedynie z safari oraz nieprzebytymi obszarami sawanny przemierzanymi na siedzeniu pasażera jednego z samochodów terenowych. 

Jeśli interesuje Cie oferta na złote monety bulionowe, warto poznać ofertę firmy Tavex, która od ponad 30 lat działa na rynku metali szlachetnych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here