Popularność różnych kierunków studiów ewoluuje na przestrzeni lat. Jeszcze stosunkowo niedawno mało osób wiązało swoją przyszłość ze światem polityki, komunikacją z rządami innych państw czy pracą w instytucjach zagranicznych. Dziś jest zupełnie inaczej i kierunek stosunki międzynarodowe jest niezwykle popularny wśród młodzieży. Nie tylko ze względu na dobrze płatne posady na horyzoncie, ale też z troski o działania własnego państwa na arenie międzynarodowej.
Szansa na zdobycie wszechstronnej wiedzy
Stosunki międzynarodowe to nie tylko sztuka negocjacji i komunikacji. Aby być dobrym pracownikiem rządowym bądź specjalistą w danej dziedzinie, dobrze jest posiadać dużą wiedzę z wielu przedmiotów. Zapisanie się na ten kierunek daje takie możliwości. W programie zajęć znajdują się podstawy ekonomii, historia powszechna, socjologia, public relations, czy filozofia i etyka. Obowiązkowa jest także nauka języka obcego. Połączenie tak wielu zajęć pozwoli w przyszłości nie tylko łatwiej podjąć pracę w wymarzonym zawodzie, ale także przekwalifikować się. Stosunki międzynarodowe dają szerokie możliwości specjalizacji i realizowania się na różnych stanowiskach pracy.
Własny biznes, czy praca w korporacji?
Ukończenie stosunków międzynarodowych może pomóc w założeniu własnej firmy i wejściu do świata biznesu. Umiejętności takie jak posługiwanie się językiem obcym oraz znajomość ekonomii i różnych form komunikacji z pewnością pozytywnie wpłyną na kontakt z klientem, czy poprawne obliczanie rentowności biznesu. To świetna perspektywa dla tych, którzy chcą sprawdzić się w roli szefa i wziąć odpowiedzialność za podejmowanie różnych decyzji.
Natomiast osoby, które nie mają predyspozycji do zarządzania firmą, po tych studiach odnajdą się na stanowiskach w różnego rodzaju instytucjach oraz korporacjach. Takie placówki dają szansę rozwoju poprzez różne szkolenia, częste prezentacje i wystąpienia czy konieczność realizacji celów biznesowych. Szczególnie zadowoleni będą z takiej pracy kandydaci, którzy lubią analitykę, statystykę i matematykę. W dużych firmach przeważnie wiele zajęć związanych jest z badaniami rynku, interpretacją wykresów czy rozpoznawaniem tendencji np. wzrostu lub spadku sprzedaży albo sezonowości.
Skorzystaj z globalnych możliwości
Po poznaniu polityki i kultury wielu krajów oraz ich zwyczajów komunikacyjnych i gospodarczych, dużo łatwiej będzie znaleźć pracę nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Z powodzeniem swoją kandydaturę można przedstawiać w międzynarodowych organizacjach, takich jak ONZ, Bank Światowy czy Unia Europejska. Otwarte na nowych pracowników są także instytucje analityczne, organizacje pozarządowe, bądź służby dyplomatyczne. Dla tych, którzy są odporni na stres, zatrudnienie czeka na stanowisku prognozowania kryzysów i oceny czynników ryzyka w korporacjach.
Wybór stosunków międzynarodowych daje wiele możliwości rozwoju i kariery po studiach. Osoby ambitne, niebojące się wyzwań i lubiące poznawać inne kultury świetnie odnajdą się na tych specjalizacjach. Warto zatem rozważyć studiowanie tego kierunku na stopniu I bądź II i zdobyć dyplom potwierdzający zdobytą wiedzę.