Transport kruszywa to dość skomplikowany proces, przede wszystkim ze względu na rozmiar. Znaczna ilość drobnych elementów powoduje, że przy nieodpowiednim ich zabezpieczeniu, mogą się wysypać, co może skutkować ogromnymi stratami. Przewożenie kruszywa wymaga doświadczenia i wprawy, ale także odpowiednich samochodów. Jego przewożeniem powinni zajmować się tylko profesjonaliści.
Kruszywo – co to właściwie jest?
Kruszywo jest materiałem ziarnistym, wykorzystywanym głównie w przemyśle budowlanym. Kruszywo budowlane jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na ścieranie oraz najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Jest to nic innego jak pokruszone, odpowiednio ukształtowane fragmenty skał pozyskiwane z rzek lub samych skał. Mianem kruszywa określane są m.in. piasek, żużel, żwir, czy grys. Kruszywo dzieli się na dwie grupy.
Naturalne. Pozyskiwane z kamieniołomów oraz osadów rzecznych.
Alternatywne. Pochodzą z odpadów przemysłowych, np. betonu.
Bezpieczny transport kruszyw.
Transport kruszywa musi odbywać się zgodnie z ustawą z dnia 20.06.1997 r. Według ustawy bezpieczny transport tego typu materiału, to transport w szczelnej skrzyni ładunkowej, nieprzekraczający dozwolonej wagi załadunku. Wywrotka musi także posiadać wzmocnienia ze względu na dużą wagę materiałów oraz być odporna na wszelkie uderzenia większych partii kruszywa. Pod wpływem ewentualnych nierówności, wypadku, lub ostrego hamowania, skrzynia zapobiega wysypaniu się kruszywa na drogę. Powinna być ona także odpowiednio zabezpieczona od góry.
Proces będzie bezpieczny tylko wtedy, gdy zajmie się tym profesjonalista. Dobrze przygotowany kierowca, który ma doświadczenie w transporcie tak małych elementów, poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami na drodze.
Jednym z wymogów jest również odpowiednia waga załadunku. Zapobiega ona przeładowaniu skrzyni ładunkowej. Zbyt duży ciężar wywierany na skrzynię, może prowadzić do rozsypania się materiału lub nawet awarii samochodu.
Przy transporcie różnego rodzaju kruszyw najlepiej sprawdzą się skrzynie ładunkowe z możliwością kiprowania. Są to specjalne skrzynie, których jeden kraniec może unosić się w górę, by wysypać zawartość w wybranym miejscu. Do transportu kruszywa sprawdzą się wywrotki z wsypem tylnym.