Ilu cudzoziemców pracuje w Katowicach – na co zwrócić uwagę decydując się na outsourcing kadr i płac?

Stereotyp Katowic jako miasta kopalń i przemysłu ciężkiego jest już co najmniej od kilku lat nieaktualny. Stolica województwa śląskiego przeszła znaczącą przemianę i dziś Katowice są dynamicznie rozwijającym się miastem przyciągającym zagranicznych inwestorów z sektora wysoko rozwiniętych technologii. W samych Katowicach i okolicznych miastach tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) zlokalizowane są 102 centra usług biznesowych, w których według szacunków lokalnej grupy inwestorów ABSL Silesia Regional Chapter zatrudnionych ma być ok. 25 tys. osób.

Dynamiczny wzrost liczby pracujących cudzoziemców

Zagraniczne inwestycje przyciągają także wzrost zatrudnienia cudzoziemców. Katowice to coraz bardziej międzynarodowe miasto. Pracuje w nim już kilka tysięcy cudzoziemców, a jego centralna rola w liczącej ponad 2 miliony mieszkańców aglomeracji sprawia, że codziennie przyjeżdża do niego wielu pracowników mieszkających na co dzień w miastach ościennych. W centrach mających swoje siedziby na terenie GZM usługi świadczy się w 33 językach, a zatrudniają one łącznie ponad 1,5 tysiąca cudzoziemców. Liczni obcokrajowcy pracują także w firmach produkcyjnych, w których zatrudnienie znajduje 25% zagranicznych pracowników na terenie województwa śląskiego. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że całe województwo, którego Katowice są największym ośrodkiem, jest drugim w Polsce po mazowieckim pod względem liczby wydawanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, a do tego z roku na rok przyznaje się ich tu coraz więcej. Między 2015 a 2017 rokiem liczba takich zezwoleń wzrosła w województwie śląskim z 2 do 23 tysięcy.

Outsourcing kadr i płac w Katowicach

Rosnący napływ zagranicznych firm inwestujących w Katowicach i zatrudnianych obcokrajowców powoduje także konieczność zapewnienia właściwej obsługi kadrowo-płacowej. Dla firm przygotowywanie i prowadzenie całej dokumentacji kadrowej dla pracowników pochodzących z wielu różnych krajów jest nie lada wyzwaniem. Często potrzeba do tego nie tylko znajomości języków obcych, ale także specjalistycznej wiedzy dotyczącej rynków pracy czy systemów zabezpieczenia społecznego w poszczególnych krajach pochodzenia pracowników. To wszystko sprawia, że outsourcing kadr i płac w Katowicach jest dziś bardzo dobrym pomysłem na optymalizację pracy w przedsiębiorstwie. Współcześnie coraz więcej firm zdaje się w kwestii obsługi kadrowo-płacowej na specjalistów. A w mieście tak szybko zmieniającym swój profil na coraz bardziej międzynarodowy jak Katowice biuro rachunkowe najlepiej zadba o sprawy kadrowe i płacowe.

Biuro rachunkowe w Katowicach – na co zwrócić uwagę?

Jeśli firma zatrudnia wielu cudzoziemców lub ważną częścią jej działalności są regularne kontakty z zagranicznymi oddziałami, to decydując się na outsourcing kadr i płac w Katowicach trzeba wziąć to pod uwagę i szukać takiego biura rachunkowego, które ma doświadczenie w świadczeniu podobnych usług. Chodzi tu nie tylko o znajomość języków obcych, ale także zrozumienie specyfiki pracy w międzynarodowym środowisku.

Typowe zadania biura rachunkowego w Katowicach to dziś znacznie więcej niż wykonywanie ewidencji, fakturowanie czy naliczanie wynagrodzeń. Wiele miejsc pracy w mieście powstaje bowiem w sektorze nowoczesnych technologii, a przepływ dokumentów w firmach odbywa się elektronicznie i także do tego powinna być dostosowana obsługa księgowa oraz kadrowo-płacowa. Nowoczesne biuro rachunkowe powinno zapewniać rozwiązania technologiczne umożliwiające taki przepływ, a także dostęp do najnowszych aplikacji pracownikom administracji odpowiedzialnym za kontakt z biurem rachunkowym.

Biura rachunkowe w Katowicach muszą się zmieniać tak jak samo miasto i jego profil ekonomiczny. Powinny dostosowywać swój sposób działania do potrzeb klientów, by zagwarantować im najwyższy poziom usług.

Ilu cudzoziemców pracuje w Katowicach – na co zwrócić uwagę decydując się na outsourcing kadr i płac?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here