Grzałki przemysłowe

W wielu procesach technologicznych na różnych etapach konieczne jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Do jej uzyskania służą grzałki przemysłowe. Ich zadaniem jest podgrzewanie materiałów w różnych stanach skupienia. Ze względu na różnice w konstrukcji i zastosowanych materiałach można wyróżnić kilka podstawowych typów.

Rodzaje grzałek przemysłowych.

Grzałki płaskie lub opaskowe wykonane są z drutu, lub taśmy oporowej. Mogą się różnić zastosowanym ceramicznym materiałem izolacyjnym. Izolacja wykonana z naturalnego lub syntetycznego mikanitu pozwala uzyskać temperaturę do 450 ºC, natomiast izolacja steatytowa umożliwia osiągnięcie temperatury do 700 ºC. Całość umieszczona jest w zewnętrznej obudowie żaroodpornej z mosiądzu lub stali nierdzewnej. W grzałkach rurkowych drut oporowy jest w izolacji z tlenku magnezu i w żaroodpornej i kwasoodpornej powłoki z mosiądzu, miedzi lub stali. W zależności od mocy i rozmiarów mogą dawać temperaturę bliską 1000 ºC. Grzałki patronowe, ze względu na swoją konstrukcję, pozwalają uzyskać temperaturę rzędu 600 °C na małej powierzchni. Elementem grzejnym jest drut chromowo-niklowy nawinięty na ceramiczny rdzeń i umieszczony w rurce metalowej, od której odizolowany jest sproszkowanym materiałem izolacyjnym. Grzałki silikonowe uzyskują temperaturę do 260 ºC. W silikonowej obudowie jest drut oporowy nawinięty na rdzeń z włókna szklanego. Grzałki ceramiczne zbudowane są ze spirali z drutu oporowego, obudowanej materiałem ceramicznym. Grzałki nurkowe (nurnikowe) zabudowane ze spirali oporowej ukrytej w stali odpornej na korozję.
Procesy technologiczne mogą wymagać nieprzekraczania granicznych wartości temperatur. Do takich zadań wykorzystywane są grzałki przemysłowe z elementami PTC, czyli półprzewodnikowymi rezystorami, w których wzrost temperatury powoduje wzrost rezystancji.

Jak można wykorzystać grzałki przemysłowe?

Grzałki płaskie i opaskowe wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle chemicznym np. do produkcji wyrobów gumowych, opakowań z polipropylenu lub polietylenu wytwarzanych metodą rozdmuchu folii, w przetwórstwie tworzyw sztucznych (wytłaczarki, wtryskarki) oraz w liniach do pakowania produktów w opakowania z tworzyw sztucznych. Grzałki rurkowe wykorzystywane są do ogrzewania metalowych części maszyn, powietrza lub wody. Grzałki patronowe wykorzystywane są w prasach wulkanizacyjnych, do zgrzewania obuwia, w odlewnictwie, w stemplach do pieczętowania, wypalania i zgrzewania oraz w przemyśle poligraficznym. Grzałki silikonowe stosowane są w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym do podgrzewania urządzeń laboratoryjnych, oraz do podgrzewania akumulatorów. Grzałki ceramiczne wykorzystywane są jako wkłady grzewcze w piecach w zakładach spożywczych (piekarnie, ciastkarnie, cukiernie), w myjniach przemysłowych, oraz do ogrzewania form i płyt grzewczych. Grzałki nurkowe stosowane są do ogrzewania wody i innych płynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here