Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos?

Oddychanie jest jedną z podstawowych i niemalże najważniejszych funkcji życiowych każdego człowieka. Od tego bowiem uwarunkowane jest nasze życie. Jest to proces oczywisty, naturalny i wrodzony, tak jak bicie serca czy sen, co pozwala nam dotlenić narządy znajdujące się wewnątrz ciała, a przede wszystkim mózg. Ważna jest jednak odpowiednia technika, o której wiele osób zapomina. Dlaczego zatem powinniśmy oddychać przez nos?

Zwróć uwagę na oddech

Już od pierwszych chwil życia powietrze jest nam niezbędne, by żyć i funkcjonować prawidłowo. Rodzice, którzy czekają z wytchnieniem na pojawienie się dziecka na świecie, czekają, kiedy maluch zaczerpnie po raz pierwszy powietrza i zapłacze. W późniejszych etapach, zwracamy uwagę na sen niemowlęcia, który często jest tak spokojny, że prawie niesłyszalny. Zadajemy sobie wówczas pytanie, czy oby nasze dziecko oddycha prawidłowo?

Niestety przestajemy na to zwracać uwagę, gdy dziecko wyrasta z okresu niemowlęcego. Jest to duży błąd, bowiem wraz z wiekiem, przyzwyczajamy się do chrapania, sapania czy łapania powietrza ustami. Rozwijamy w ten sposób nawyki, które są dla nas codziennością, ale niekoniecznie są dla nas zdrowe.

Oddychanie przez nos

Najbardziej prawidłowym sposobem oddychania jest oddech przez nos. Narząd ten, mimo niepozornych rozmiarów, pełni ogromną rolę w procesie oddychania, ponieważ pozwala nam dostarczyć dobrej jakości powietrze do płuc, które pozbawione jest różnego rodzaju cząsteczek kurzu i nie tylko. Ponadto budowa jamy nosowej i zatok sprawia, że wdychane powietrze jest odpowiednio osuszane i nawilżane, a wszystko to zależy też od warunków atmosferycznych, które są uwarunkowane porami roku.

Oddychanie przez nos daje nam również możliwość nieustannej kontroli oddechu. Wówczas przetrwać można trudne warunki, takie jak alergie lub dolegliwości atopowe. Twoja sytuacja finansowa wymaga dodatkowych źródeł pieniędzy? Czeka na Ciebie pożyczka przez Internet, bez większych formalności.

Skutki oddychania przez usta

Niestosowanie się do prawidłowego mechanizmu wdychania powietrza niesie za sobą wiele, nieprzyjemnych skutków. Wdychanie suchego, zimnego lub zbyt gorącego powietrza, które może być zapylone lub zanieczyszczone przez usta, powoduje między innymi suchość w gardle, pojawienie się wydzieliny w nosie i oskrzelach, a także kaszel. Są to naturalne odruchy, które pozwalają w ten sposób chronić organizm przed nieprzefiltrowanymi gazami. Nadmierne reakcje tego typu mogą jednak powodować uczucie duszności, a także zwiększają ryzyko pojawienia się infekcji dróg oddechowych.

Warto też pamiętać, że oddychanie przez usta zwiększa znacząco ilość wdychanego powietrza, a w ten sposób zostaje pominięta, a objętość wdychanego gazu może się podwoić, a czasami potroić. Nadmierne oddychanie, podobnie jak jedzenie w nadmiarze, przynosi wiele problemów. Chcesz załatać dziury w portfelu? Pożyczka przez Internet to bardzo szybki sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here