Absolwencie – co po studiach?

Zgodnie z przewidywaniami liczba studentów w Polsce maleje, co wiąże się m.in. z niżem demograficznym. Mimo to setki tysięcy żaków wciąż zdobywają wykształcenie na polskich uczelniach. Co dzieje się z nimi po studiach? Czy znaleźli pracę, a może są bezrobotni? Ile zarabiają?

Co robi absolwent po studiach?

Z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych możemy dowiedzieć się, co dzieje się ze studentami po zdobyciu dyplomu. Informacje dotyczą 138127 osób, które ukończyły naukę w 2017 roku, na 3301 kierunkach studiów II stopnia. Średnie zarobki brutto tych absolwentów wynoszą 3333 zł. 54 proc. badanych miało doświadczenie zawodowe w postaci pracy na etacie lub samozatrudnienia przed ukończeniem studiów. Średnie zarobki takich osób wynoszą 3907 zł brutto. Kolejny wynik pokazuje, jak duże znaczenie ma doświadczenie zawodowe. Nie miało go 46 proc. absolwentów, a ich średni zarobek brutto wynosi 2527 zł, czyli zdecydowanie mniej niż tych, którzy mieli już doświadczenie.

Jak ułożyła się przyszłość ankietowanych absolwentów?

  • praca – 75,9 proc.,
  • dalsze studia – 11,6 proc.,
  • opieka nad dzieckiem – 2,6 proc.,
  • bezrobocie – 6 proc.,
  • inny sposób – 14,4 proc.

Jak wynika z badania, duża część studentów nie kończy swojej edukacji na dyplomie, lecz zdobywa dodatkowe wykształcenie. 1 proc. absolwentów z rocznika 2017 zdążyło już uzyskać kolejny dyplom. To ważny krok, który zwiększa konkurencyjność takiej osoby na rynku pracy.

Studia MBA

Absolwenci powinni szukać takich studiów, które poszerzą ich kwalifikacje i uzupełnią dotychczas zdobytą wiedzę. Kierunkiem, który zwiększa atrakcyjność pracownika na rynku pracy oraz zapewnia rozwój w różnych obszarach zarządzania i biznesu są studia MBA. Czesne nie jest wygórowane, ale najważniejsze jest to, co gwarantuje ten kierunek. To prestiżowe, podyplomowe studia w języku angielskim, które są kierowane do absolwentów uczelni wyższych, którzy posiadają minimum 3-letnie doświadczenie menadżerskie. Ukończenie tego kierunku daje szereg korzyści i poszerza horyzonty. Najlepszym argumentem, który przemawia za podjęciem tych studiów jest to, że nawet 75 proc. osób, które się na nie zdecydowały, zdobyło awans zawodowy jeszcze w trakcie nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here